SUSURLUK OLAYI ÖZET OLARAK NEDİR?

Susurluk Skandalı veya Susurluk Kazası, 3 Kasım 1996’da saat 19.25 sularında Balıkesir- Bursa karayolunda Susurluk ilçesi Çatalceviz mevkiinde meydana gelen trafik kazası sonucu, yasadışı polis- mafya- aşiret ilişkilerinin ortaya çıkması ile patlak veren skandal.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli skandallarındandır.benim yaşımdaki kişile bu olayı sadece isim olarak hatırlıyor olabilir.Bu olay Türkiye’nin en büyük skandallarından biridir ve hala aydınlatılamayan derin boyutları olduğu aşikar hatta yeni ortaya çıkan belgeler ve tanıklar gösteriyor ki bu olay derin devlet olarak adlandırılan ergenekon vari bir yapılanmanın yaptırdığı bir eylemdir. Şimdi gelin bu elim olayı  kamuoyuna yansıyan şekliyle nedir ne değildir irdeleyelim.

1996 yılında meydana gelen bir kamyon ve bir otomobilin çarpışması ile oluşan bu kazadan sonra hatırlayacak olursak  kamuoyu bu olayın aydınlatılmasını istiyordu. Ve ben hatırlıyorum ki Reha Muhtarın da haber spikerliği yaptığı o dönemlerde haberlerde “aydınlık için bir dakika karanlık” eylemleri yapılıyordu sokaklarda.Ancak şu bir gerçek ki o dönemde medyanın da desteği ile bir çok şey kamuoyundan gizlendi.susurluk davası şubat 1997 yılında başladı ve haziran 2001 yılında sonlandı.

Kaza:

DYP Şanlıurfa milletvekili Sedat Edip Bucak, İstanbul Kemalettin Eröge Polis Okulu Müdürü Hüseyin Kocadağ, Mehmet Özbay sahte kimlikli Abdullah Çatlı ile 1970 doğumlu Gonca Us, 1 Kasım1996 günü akşam saatlerinde Kuşadası Onura Otel’e gelmişlerdir. Bucak’a ait 06 AC 600 plakalı Mercedes marka otomobille Hüseyin Kocadağ yönetiminde İstanbul’a gitmek üzere yola çıkan grup, 3 Kasım1996 günü saat 19.25 sularında Susurluk ilçesi Çatalceviz mevkiinde benzin istasyonundan yola çıkan Hasan Gökçe yönetimindeki 20 RC 721 plakalı kamyona çarparak trafik kazası yapmıştır. Bu kaza, habercilik literatürüne “Susurluk Skandalı” veya “Susurluk Kazası” olarak geçmiştir.

Kazada, Mercedes’i kullanan Hüseyin Kocadağ, üzerinde Mehmet Özbay sahte kimliği bulunan, kırmızı bültenle aranan katliam sanığı Abdullah Çatlı ve Melahat Özbay sahte kimlikli, sevgilisi Gonca Us ölmüş, DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak yaralı olarak kurtulmuştur.Olay sonrası DGMSedat Edip Bucak hakkında

soruşturma açmış ve hakkında 2 yıl hapis cezası istenmiştir.

Bu kazanın skandal olarak nitelendirilmesindeki temel neden kazaya karışan söz konusu otomobilin içinde hem milletin vekili olan kişi hemde devletin kırmızı bültenle aradığı “mafya” olarak tanımlanan kişilerin aynı anda bulunmasıdır.Yani aslında kamuoyundan 4 yıl boyunca hiç düşmeyen bir söz bu olayı çok güzel özetliyordu.“Siyasetçi-Polis-Mafya Üçgeni”


 

Kaza sonrası Bucak’a ait araçta bulunan silah ve dokümanlar:

 • 930647 seri nolu 9 mm. çapında Saddammarka tabanca ile bu tabancaya ait şarjör, 9 adet mermi.
 • U544265 seri nolu 9 mm. çapında Barettamarka tabanca ve bu tabancaya ait 2 adet şarjör ile 10 adet mermi.
 • L534618 seri nolu 9 mm. çapında Baretta marka ve bu tabancaya ait bir adet şarjör ile 45 adet mermi.
 • B178902 seri nolu 9 mm. çapında Baretta marka ve bu tabancaya ait bir adet şarjör ile 10 adet mermi.
 • A925710 seri nolu 22 Calibre Baretta marka tabanca ve bu tabancaya ait 2 adet şarjör ile 12 adet mermi.
 • 22 Calibre tabancaya ait susturucu.
 • 21995 seri nolu 9 mm. çapında MP 5makinalı tabanca ve 2 adet şarjör.
 • C42952 seri nolu 9 mm. çapında MP 5 makinalı tabanca, iki adet şarjör ve 82 adet mermi.
 • 13 adet 7.62 mm. çapında BKC ( Biksi) mermi.
 • 100 adet 5.56 mm. çapında mermi.
 • 8 adet 22 kalibre mermi.
 • Çeşitli markalarda 3 adet cep telefonu.
 • Bir adet ışıldak.
 • 2 adet şifreli kilitli çanta, içerisinden; 19 kalem temizlik eşyası, 2 adet İnternational Hospital üye kartı, cep bilgisayarı ve değişik kredi kartları.
 • 06 AC 600 plakalı araç adına düzenlenmiş, Sedat Edip Bucak adına onaylı 0514 seri nolu TBMM araç giriş kartı ve 46 kalem muhtelif eşya ve belge.
 • 06 EMR 15 plakalı araç adına düzenlenmiş Uluç Gürkan adına onaylı 1070 seri nolu TBMM giriş kartı.
 • 34 NUL 63 sayılı iki adet sac plaka kamaoyundan gizlı tutulmus 08.07.1987 bursa dogumlu veysel inan adına kayıtlıdır.

Susurluk skandalına adı karışan bazı kişiler:

Mehmet Ağar

1951 yılnda Ankara’da doğdu, baba adı Zülfü, ana adı Mualla. Aslen Elazığlı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Ağar, çeşitli il ve ilçelerde kaymakamlık yaptı.

Susurluk’taki kazada, firari Abdullah Çatlı’nın Sedat Bucak ve polis müdürü Hüseyin Kocadağ’la aynı Mercedes’te olduğunun ortaya çıkması üzerine İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın ilk açıklaması, ”Güvenlik güçlerine teslim etmek üzere götürüyorlardı oldu. Baskılar üzerine kazadan 5 gün sonra İçişleri Bakanlığı’ndan istifa etti.

Kayıp silah ve susturucular için Korkut Eken’e teslim ettiğini ve nerede olduklarının devlet sırrı olduğunu söyledi. Uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan Yaşar Öz ve MİT muhbiri Tarık Ümit’e sahte yeşil pasaport vermekle suçlandı. 1997’de dokunulmazlığı kaldırıldı, 1999’da tekrar seçilerek tekrar dokunulmazlık aldı. Meclis soruşturma komisyonunda 6’ya karşı 8 oyla aklandı. Mesut Yılmaz, Erol Evcil’in uçağını kullandığını açıklayınca, bu iddiayı doğruladı.

Susurluk skandalı nedeniyle Mülkiyeliler Birliği üyeliğinden çıkarıldı. Yine Susurluk skandalı nedeniyle Tansu Çiller’le yolları ayrıldı. Parti, Ankara Belediye Başkan adayı yapmak isteyince DYP’den de istifa etti.

Sedat Edip Bucak

19. ve 20. dönem Şanlıurfa DYP Milletvekili. Siverek 1960 doğumlu, baba adı İsmail Hakkı, ana adı Müzeyyen, Endüstri Meslek Lisesi mezunu, orta düzey İngilizce bilir, çiftçi, evli, ve 3 çocuk babası.

TBMM Genel Kurulu’nda 11 Aralık 1997’de dokunulmazlığı kaldırılan Sedat Edip Bucak hakkında Başsavcılık, gıyabi tutuklama kararıyla aranan Abdullah Çatlı’nın yerini bildiği halde yetkili mercilere haber vermeyerek saklamak, cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve vahim nitelikte silah bulundurmak suçlarından, 11 yıldan 20 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açılmıştı

“Susurluk Davası” kapsamında cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozulan DYP eski Milletvekili Sedat Edip Bucak ‘devlet sırrı’ gerekçesiyle açıklamadığı bazı bilgi ve resimleri mahkemeye sundu.

Milletvekili Sedat Bucak’ın Abdullah Çatlı’nın çantasından çıktığı iddiasıyla mahkeme sunduğu eşyaların eksik olduğu öne sürüldü; Abdullah Çatlı’yı ‘Mehmet Özbay’ olarak tanıdığını kanıtlamak için bazı fotoğraf ve belgeleri İstanbul 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sekiz yıl sonra sunması, ‘tutuklanma korkusu’ olarak yorumlanmıştı. Akşam gazetesi, Sedat Bucak’ın mahkemeye teslim ettiği belgeler arasında, Abdullah Çatlı’nın günlüğünün bulunmadığını duyurmuştu.

Hüseyin Kocadağ

3 Kasım 1996’da Susurluk yakınlarında meydana gelen ve hayatını kaybettiği kaza sırasında Bucak’ın arabasını Kocadağ kullanıyordu.

Bucak Aşireti ile tanışıklığı Siverek İlçe Emniyet Müdürü olduğu döneme dayanıyordu. Bucak’ın yakınlarından işadamı Ali Oto’nun iddiasına göre Kocadağ, Abdullah Çatlı’yı gerçek ismi ile tanıyor ve ona Reis diye hitap ediyordu.

Abdullah Çatlı

1956 yılında Nevşehir’de doğdu. 1978’te de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığı’na seçildi. 9 Ekim 1978’de de Ankara ili Bahçelievler semtindeki 7 TİP’li öğrencinin katledilmesi olayının planlayıcısı ve baş sorumlusu olduğuna ilişkin tutuklama kararı, olayın üzerinden 4 yıl, 4 ay geçmesinden sonra gerçekleştirilebildi.

1993’de Türkiye’ye gelen ve taşıdığı Şahin Ekli adına düzenlenmiş pasaport ile gözaltına alındığında Yeşilköy Havaalanı’nda alınan parmak izleri yıllar sonra kumarhane işleticisi Ömer Lütfü Topal’ı öldüren otomatik silahlardan birinin şarjöründe de bulundu. Çatlı’nın 26 Nisan 1996’da Ömer Lütfü Topalve manevi oğlum dediği Veysel İnan ile aynı uçakta Kıbrıs’a gittiği ve aynı otelde kaldıktan sonra 1 Mayıs 1996’da geri döndüğü de kayıtlardan ortaya çıktı.

Daha birçok boyutu ve detayı olan susurluk olayını özet olarak bu şekilde ifade edebilirim..Bir daha böyle kirli ilişkilerin olmadığı Temiz toplum-Temiz siyaset anlayışının hükmettiği bir Türkiye dileğiyle…

 1. Reblogged this on sukursevindik.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: